Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii 2018 (aktualizované)

Pridal dňa

V dňoch 14. – 16. septembra sa v Šaštíne koná Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii, Patrónke Slovenska, ktorá vyvrcholí v sobotu 15. septembra svätou omšou o 10.30, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude eparchiálny biskup Eparchie Parma (USA) Mons. Milan Lach SJ.

Slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska, prežitá v Národnej svätyni v Šaštíne, je opätovnou príležitosťou pre obnovu viery v Božiu prítomnosť v dejinách slovenského národa, ktorá bola pretavená a osobitne prežívaná aj v úcte voči Sedembolestnej Panne Márii. I v dnešnej neľahkej dobe sa potrebujeme povzbudiť vo vedomí, že túžba po dobre, láske a spravodlivosti má zmysel. Ako veriaci ľudia máme poslanie byť svedkami nádeje a živej viery v dnešnom svete, k čomu nám dopomáha príhovor a vzor Sedembolestnej Panny Márie.

Pre pútnikov rôznych vekových kategórií je pripravený bohatý duchovný program, ktorý potrvá tri dni. Začne sa v piatok 14. septembra napoludnie pešou púťou „Po stopách Titusa“ od rieky Moravy do Šaštína, kde sa program začne už tradične od 17.00 mariánskou hodinkou. Peší pútnici sa do programu v Šaštíne zapoja približne o 21.00. Národná púť následne vyvrcholí v sobotu 15. septembra slávnostnou svätou omšou o 10.30 a bude pokračovať do nedele 16. septembra viacerými svätými omšami, sprievodným programom a púťou seniorov.

V rámci sprievodného programu organizátori púte už v piatok ponúkajú modlitbové pásmo, divadlo komunity Cenacolo a modlitbu chvál Dominiky Gurbaľovej. V sobotu popoludní bude k dispozícii program pre rodiny s deťmi, vystúpenie komorného orchestra Zoe a pásmo Cliptime pre mladých, ale aj divadelná hra „Nepolepšiteľný svätec“ v podaní SND a večerné modlitby chvál spoločenstva Piar.

Podrobné informácie o Národnej púti sú okrem plagátov v prílohách uvedené predovšetkým na webových stránkach Tlačovej kancelárie KBS, Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne i na Facebooku.

Keďže slávnosť v Národnej svätyni v Šaštíne-Strážoch je duchovná udalosť, je zrejmé, že tu nie je priestor pre prezentovanie akýchkoľvek symbolov politických strán, zástav, vlajok a pod.

__________

Niekoľko faktov o kulte Sedembolestnej Panny Márie, patrónke Slovenska.
Spravodajské informácie o Národnej púti, na ktorej si Sedembolestnú Pannu Máriu v Šaštíne uctilo približne 30-tisíc pútnikov.
Plné znenie homílie Mons. Milana Lacha SJ na facebookovej stránke TK KBS.
Video záznam slávnostnej svätej omše v archíve TV LUX.
__________