Celoslovenská zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom a vojnovým utečencom

Pridal dňa

V nedeľu 18. marca 2018 sa koná z rozhodnutia Konferencie biskupov Slovenska celoslovenská zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom a vojnovým utečencom. Pôstna zbierka nadväzuje na zbierky z minulosti, ktoré smerovali na podobný účel (na Kvetnú nedeľu 2015 - 29. marca 2015; na Nedeľu Božieho Milosrdenstva - 3. apríla 2016). Ich cieľom bolo nielen poskytnúť humanitárnu pomoc, ale aj podporiť kresťanské komunity, aby mohli prežiť toto zložité obdobie a neopúšťali svoje domovy.

Mons. Jozef Haľko k zbierke píše: "Nie je to tak dávno, čo sme my sami dostali možnosť nového začiatku. Po páde komunizmu prišla príležitosť obnoviť zničené kláštory, opraviť chrámy, vybudovať školy, rozvinúť dlho potláčaný život Cirkvi na Slovensku. Dostalo sa nám mnoho pomoci zo zahraničia, od našich bratov a sestier vo viere. Nie sme dnes bohatí a ani všetky naše potreby nedokážame pokryť. Avšak vďačnosť za Božie dary, ktoré sme dostali prostredníctvom dobrých ľudí, nás povzbudzuje, aby sme sami pomáhali. Našim bratom a sestrám vo viere, ktorí sa vo vojnou zničených krajinách pokúšajú začať odznova: aby nemuseli utekať, aby mohli zostať v rodnej zemi."

Z minuloročných zbierok Cirkev na Slovensku pomohla konkrétnym spôsobom utečencom a prenasledovaným kresťanom na Blízkom východe v štyroch hlavných oblastiach podpory. Prvou z nich bol príspevok na základné potreby na prežitie, ako napríklad distribúcia potravinových a hygienických balíčkov, zabezpečenie solárnych panelov a generátora, či obnova a vybudovaní studní. Ďalšími formami sú psychologická pomoc a vzdelávanie. Slovenskí veriaci podporili zabezpečenie prístupu detí, ale aj študentov ku vzdelaniu. Poslednou časťou podpory je budovanie komunity. Išlo o výstavbu exercičného domu, pastoračného centra, jaslí a škôlky v Sulejmanii v Iraku.

"Vďaka príspevkom slovenských darcov, ktorí podporili podobnú zbierku v roku 2015 a 2016 sme pomohli približne 42 000 ľuďom núteným ujsť zo svojej vlasti v Iraku a Sýrii. Po mojom polročnom pôsobení na humanitárnom projekte v irackom Kurdistane môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že utečenci sú odhodlaní sa vrátiť a znovu vybudovať svoje domy a kostoly. Bez pomoci to však dokážu iba veľmi ťažko. Len vďaka vašej štedrosti im k tomu budeme môcť pomôcť." vysvetľuje generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Erich Hulman.

Prosíme vás o milodar a pomoc pre našich ťažko skúšaných blížnych.

__________
Informácie o zbierke je možné nájsť na webovej stránke www.charita.sk/pomoc-utecencom.

Oficiálny leták je k dispozícii v prílohe vo formáte PDF.