Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI. (aktualizované)

Pridal dňa

V sobotu 31. decembra o 9.34 hod. zomrel v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne emeritný pápež Benedikt XVI, vlastným menom Joseph Ratzinger.

Nech mu Pán dá odpočinutie večné a je mu večnou odmenou za službu Cirkvi i spáse nesmrteľných duší!

Prinášame prvé informácie o úmrtí a pohrebe Benedikta XVI. i reakciu arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského...
Priebežne dopĺňané aktuálne informácie sú k dispozícii na facebookovej stránke Bratislavskej arcidiedézy.

Benedikt XVI. ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Benedikt XVI. svoju rezignáciu oznámil 11. februára 2013. Stal sa tak prvým pápežom po viac než 700 rokoch, ktorý sa vzdal svojho úradu. V latinskom prejave kardinálom, ktorí sa zišli na verejnom konzistóriu, povedal, že tento krok dlho zvažoval. Zároveň uviedol, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávajú sily. Vo funkcii ho nahradil 13. marca 2013 argentínsky kardinál Jorge Bergoglio, ktorý si vybral meno František.

Pápež Benedikt XVI. svoj krok označil za "rozhodnutie veľkej dôležitosti pre život cirkvi" a uviedol, že si je vedomý jeho závažnosti. Podľa Kódexu kánonického práva môže pápež svoj úrad dobrovoľne opustiť, pokiaľ je to jeho slobodné rozhodnutie, ktoré riadne ohlási. Jeho krok nepodlieha žiadnemu ďalšiemu schvaľovaniu. Svojím odchodom vyvolal celoslovetový ohlas. Naposledy pápež svoj úrad ešte počas života opustil ešte v stredoveku. Svoju dobrovoľnú rezignáciu ponúkol Celestýn V. v roku 1294.

Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy a zakladateľa benediktínskeho rádu svätého Benedikt z Norcie. Bol tiež prvým Nemcom, ktorý tento úrad zastával od čias Viktora II. (1055 - 57).

Pred zvolením za nástupcu svätého Petra, v rokoch 1983 - 2005, keď bol jedným z najvyšších vatikánskych úradníkov, prefektom Kongregácie pre náuku viery, bol najbližším spolupracovníkom sv. Jána Pavla II.

Benedikt XVI., občianskym menom Josef Ratzinger, sa narodil 16. apríla 1927, v Marktl am Inn v Bavorsku.

Reakcia arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského k úmrtiu Benedikta XVI.
Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský so zármutkom prijal správu o úmrtí emeritného pápeža Benedikta XVI.:
"So zármutkom, ale zároveň s nádejou na večný život som prijal správu o smrti Benedikta XVI. Som mu vďačný za všetko, čo pre Cirkev i ľudstvo urobil. Bol príkladom múdreho a pokorného pastiera a správcu Pánovej vinice. Jeho život bol pre nás veľkým povzbudením. Pozývam všetkých k modlitbe za zosnulého emeritného pápeža.“
Pohreb emeritného pápeža Benedikta XVI.
Pohreb sa bude konať vo štvrtok 5. januára o 9.30 hod. na Námestí svätého Petra a bude mu predsedať pápež František.
Informoval o tom riaditeľ vatikánskej tlačovej kancelárie Matteo Bruni, ktorý hovoril o jednoduchom pohrebe: "V súlade so želaním emeritného pápeža sa pohreb bude konať v jednoduchosti." Bruni tiež informoval, že Benedikt minulú stredu na konci svätej omše v kláštore prijal pomazanie chorých.
Tlačové stredisko Svätej stolice tiež informuje, že od pondelka 2. januára 2023 ráno bude telo emeritného pápeža v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne vystavené na rozlúčku s veriacimi.

Aktualizované

Svätá omša za zosnulého emeritného pápeža v Katedrále svätého Martina
V utorok 3. januára 2023 o 18.00 bude v Katedrále svätého Martina sláviť bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský svätú omšu za zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. Srdečne pozývame k účasti na tejto svätej omši a k modlitbe za zosnulého emeritného pápeža.

__________
Foto: SpC-Vatican / TK KBS