V bratislavskej katedrále sme sa modlili za zosnulého pápeža Františka [1]
V bratislavskej katedrále svätého Martina bola vo štvrtok svätá omša za pápeža Františka. Celebroval ju apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. Koncelebrovali viacerí slovenskí biskupi. Apoštolský nuncius hneď na úvod upozornil, že Svätý Otec mal veľmi rád Slovensko a v tejto katedrále povedal, že Slovenko je jedna báseň a že všetci máme kráčať spolu jednotní s horiacou fakľou. “Táto liturgia je liturgia nádeje, keď sa modlíme za večný odpočinok pre pápeža Františka a zaväzujeme sa kráčať ďalej spolu, s horiacou fakľou nádeje pre našu krajinu,” zdôraznil.
Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský v homílii upozornil, že po prečítaní veľkonočného príhovoru pápež vyslovil posledné slová, ktoré sme mohli počuť. “Dal požehnanie a vyslovil veľkonočné želanie. Buona Pasqua,” uviedol. Podľa neho v tomto želaní, ktoré sa dá do slovenčiny doslova preložiť ako “dobrý prechod”. “Je to pozoruhodné želanie,” uviedol s tým, že ide o posledné slová nášho Svätého Otca pápeža Františka, ktorý nám zaželal veľkonočné želanie, “dobrý prechod”. “My sme sa dozvedeli, že o niekoľko hodín neskôr sa jeho prechod z pozemského života do večnosti uskutočnil,” konštatoval.
Čo znamená dobrý prechod nám podľa neho pomáha Sväté Písmo. “V dnešnom úryvku zo svätého Evanjelia nám evanjelista Lukáš hovorí o tom, ako Pán Ježiš prišiel medzi učeníkov, ako sa im ukázal vzkriesený. Zároveň evanjelista konštatuje, že učeníci boli zmätení a vystrašení. Potom ich pozval, aby sa pozreli na jeho ruky a nohy a následne ich požiadal, aby mu dali niečo jesť. Práve na tomto sa dá porozumieť, čo to znamená “dobrý prechod”. Vzkriesený Ježiš Kristus ukazuje, že jeho telo si zachováva znaky pozemského života, čo sa do tela vtlačilo v pozemskom živote, znaky jeho utrpenia, zomierania. A hoci je telo premenené, hoci je oslávené, hoci v učeníkoch najprv vyvoláva zmätok a rozrušenie, zostáva hmatateľnou skutočnosťou. Zmŕtvychvstanie nezmazalo znaky ukrižovania. Na Ježišovi teda vidíme stelesnenie dobrého prechodu, prechodu z pozemského života do večného života. Ježiš, ako prvý človek z pozemského života prešiel do večného života celý, aj so svojím telom. Boh to telo premenil, aby sa z pozemského stalo nebeské, aby sa z toho porušiteľného stalo neporušiteľné, z časného, aby sa stalo večné. On prešiel prvý, urobil dobrý prechod. A kvôli nemu je možný dobrý prechod tých, ktorí ho nasledujú. Preto jestvuje aj nádherné veľkonočné želanie dobrého prechodu Buona Paskqua”.
Vďaka reálnym znameniam učeníci podľa otca arcibiskupa prekonali počiatočné pochybnosti a otvorili sa daru viery. “A preto aj náš Svätý Otec nám želal dobrý prechod. On bol naplnený túžbou po tomto dobrom prechode celý svoj život. Zasvätil celý svoj život posolstvu o dobrom prechode z pozemského života do večného života,” zdôraznil.
Svätý Otec ku knihe kardinála Angela Scolu, ktorá má vyjsť v týchto dňoch napísal úvod: "Smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho”. “Pápež sa chystal celým svojím životom, do poslednej chvíle svojho života, do posledných momentov, na dobrý prechod. My mu želáme dobrý prechod. My sa za to modlíme. Aj naše stretnutie v katedrále, naše modlitby, naše slávenie svätej omše je prosba za dobrý prechod, aby sa z pozemského, dostal do nebeského, z pominuteľného do nepominuteľného. Takže vďaka, vďaka, vďaka Svätý Otče František za všetko, čo ste urobili pre našu krajinu, pre nás všetkých a pre každého z nás jednotlivo. Svätý Otče, prosíme dobrý prechod, Buona Pasqua,” dodal Mons. Zvolenský.
- Tlačové správy [3]
- Spravodajstvo [4]
- Top sprava [5]